Technologia budowy domu z bali okrągłych

Technologia produkcji bala okrągłego złożona jest z kilku etapów:
- przygotowanie konaru dla cylindrowania,
- mechaniczne cylindrowanie bala,
- wycinanie frez, zamków, łącza,
- sztorcowanie.
       
Surowiec pozyskujemy na terenach Północnego Uralu Rosji, gdzie większość roku są ujemne temperatury. W takich warunkach rośnie drzewo, które jako surowieć pod względem odporności na mróz, ciepłoprzepuszczalności i wielu innymi parametrami przewyższa podobne gatunki drzewa, rosnące w innych regionach

    

Drewno z najlepszego źródła

       Należy mieć na uwadze, ze drewno jest żywym materiałem i trzeba o tym pamiętać zarówno podczas budowy domu, jak i w trakcie eksploatacji.
Drewno, z którego wykonujemy domy jest zazwyczaj cięte zimą. W każdym przypadku domy z bali okrągłych zbieramy i pozostawiamy do wyschnięcia w naturalnych warunkach od 3 do 12 miesięcy. Latem ten proces jest krotszy, a w zimie sie wydłuża.
W domach z bala okrągłego wykorzystywane są mieszane gatunki iglaste – zazwyczaj sosna świerk syberyjski o naturalnej wilgotności 85-90%.

 

      Sosna i świerk posiadają praktycznie jednakowe parametry techniczne. Po wysuszeniu każdy z bali okrągłych są identyczne, jednakowo mocne.Należy przygotować się, że przez kilka początkowych lat na powierzchni bali będą pojawiały się krople smoły. Jest to całkowicie naturalny proces schnięcia drzewa.
Niezwykle ważnym elementem towarzyszącym schnięciu jest „skurczenie” domu z bali okrągłych. Proces ten trwa nawet kilka lat, po czym zmiany w pionie stopniowo zanikają.

Przydatne wskazówki przy budowie domu z bali okrągłych

      Nie trzeba,jednak, czekac trzy lata, żeby rozpocząc prace wykończeniowe. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją odgórne zasady montażu wielu rodzajów materiałów i konstrukcji w ścianach z brusów i okrągłych bali drewnianych.
Przykładowo w przypadku montażu drzwi należy przewidzieć proces „ślizgania”. W miejscu montażu drzwi lub okna w sztorcu bala wykonuje się otwór, w którym montuje się ślizg oraz mocuje się do okna lub drzwi (nie bezpośrednio do bala).

   

Z góry otworu dla okna/drzwi ma być zostawiona przestrzeń i wykończona opaską/narożnikiem.

Dodatkowe elementy dla stabilności domu

     Wszelkie dodatkowe elementy typu kolumny, słupy, filary, podpory itp., które powiązane z główną konstrukcją domu z bali okrągłych powinny posiadać właściwe narzędzia, umożliwiające kolumny razem z domem. Należy pamiętać, że drewno w pionie jest mniej podatne na kurczenie się, niż w poziomie. Dla kompensacji różnicy skurczenia niezbędne są stosowne regulatory.

  

  Istnieje sposób, umożliwiający obliczenie średnicy bala okrągłego: na każdy stopień poniżej zera -0.8 cm średnicy bali lub grubości brusa. W taki sposób ściana z bali drewnianych okrągłych o średnicy 22 cm jest odporne na temperaturę -27,5 stopni Celsjusza bez jakiegokolwiek dodatkowego oświetlenia.

Domy z bali okrągłych

      Żeby okrągłe bale szczelnie przylegały do siebie, najpierw poddaje się je frezowaniu od spodu, a potem wkłada się uszczelniacz.

Uszczelnienie konstrukcji domu drewnianego

Istotnym etapem tworzenia domu jest odpowiednie uszczelnianie drewnianej konstrukcji domu. Służą do tego taśmy jutowe lub lniane, które wkłada się między bale okrągłe. W trakcie dalszego wykończenia, po upływie kilku miesięcy, gdy okrągłe bale już częściowo wyschną konstrukcję poddajemy dodatkowemu uszczelnieniu. Drewno oddaje wilgoć, co powoduje kurczenie się. W ten sposób powstają nieszczelności, które należy usunąć.

Domy z bali  

Ostatni etap wykończenia domów z bali okrągłych, gdy centralne ogrzewanie zaczyna przyspieszać schnięcie, wymaga dodatkowego uszczelnienia. To standardowy tryb wykończenia konstrukcji drewnianej o naturalnej wilgotności, gdyż w niewielkim czasie konstrukcja ma oddać dużo wilgoci.

Okrągłe bale łączą się między sobą za pomocą kołków drewnianych, żeby zapobiec "wyjściu" bala ze ściany.

        

       Dopuszczalne są szczeliny w zamkach między balami i w narożnikach nawet do kilku centymetrów. Jest to zjawisko prawidłowe dla drewna o naturalnej wilgotności.
      Jednym z podstawowych produktów wykorzystywanych do uszczelniania między balami jest lniana taśma uszczelniająca. Produkuje się ją ze stuprocentowo naturalnego lnu
wysokim stopniu oczyszczenia. Innym popularnym materiałem uszczelniającym jest jutowa taśma uszczelniająca, posiadająca wiele korzystnych parametrów. Pod wieloma względami jest liepsza od taśmy lnianej.

Czyszczenie ścian domu z bali okrągłych

        Bardzo istotnym etapem wchodzącym w skład prac wykończeniowych jest czyszczenie drewnianych ścian. Podczas budowy, przerwy technologicznej oraz prac montażowych drewno ulega zabrudzeniu oraz traci atrakcyjną barwę, co zmniejsza estetykę domu, jednym z głównych elementów prac wykończeniowych jest dokładne czyszczenie i szlifowanie ścian.

 Żeby skrócić czas budowy domu z bali okrągłych oraz przedłużyć ich żywotność stosuje się nowoczesne maszyny oraz nowoczesne płyny ochronno-dekoracyjne. Istnieją kolorowe i bezbarwne środki impregnujące, które doskonale podkreślają koloryt i naturalne piękno drewna.

  

Po upływie czasu szczeliny zmniejszają się. Przykładowo szczelina o wielkości 1 cm za kilka lat zmniejszy się do 1 mm. Aby zredukować powstawanie szczelin warto zachować niewielką temperaturę ogrzewania wewnątrz domu z bali okrągłych. Proces powstawania szczelin kończy się po upływie 3-4 lat od rozpoczęcie eksploatacji miejsca zamieszkania.

  

        Istnieją odpowiednie hermetyki przeznaczone specjalnie do drewna, które doskonale wykańczają szczeliny w konstrukcjach drewnianych. Najczęściej wykorzystuje się hermetyki akrylowe. Dzięki wysokiej plastyczności mogą one poruszać się z drewnem bez pękania. Ponadto hermetyki akrylowe nie utrudniają naturalnej wentylacji jednocześnie zmniejszając utratę ciepła.

       Jednym z podstawowych materiałów dekoracyjnych wykończenia szwów są lniane i jutowe liny. To także doskonałe dodatkowe uszczelnienie.