Technologia budowy domu z bali klejonych

Technologia produkcji bala klejonego składa się z kilku etapów. Najbardziej rozpowszechnionym materiałem dla produkcji jest sosna i świerk.Rzadziej jako surowiec są wykorzystywane modrzew lub cedr.

         Surowiec dla bala klejonego pozyskujemy na Północy Finlandii. Dzięki ekstremalnym warunkom atmosferycznym, gdzie lato trwa maksymalnie krótko, sosna rośnie bardzo wolno. Ma bardzo wysoką gęstość, jest maksymalnie wytrzymała do wyjątkowo niskich temperatur.
          Posiada dobre właściwości ciepłoprzepuszczalne i inne zalety, których nie posiadają drzewa rosnące w cieplejszych regionach Ziemi.

 

Budowa domów z bali klejonych

         Konar drzewa jest cięty na elementy(t.z. lameli) na wymiar, które są gruntownie suszone (w przeciwieństwie do bali okrągłych sylindrowanych i ciosanych ręcznie), dlatego ich wilgotność jest znacząco niższa. Potem następuje kontrola jakości. Uszkodzone obszary są wycinane, reszta – łączona za pomocą mini-kołków/szczepów.
          Deski są impregnowane antyseptykami i antypirenami (środkami przeciwpożarowymi). Z tych rzetelnie wysuszonych, dokładnie heblowanych, segregowanych i składanych po kawałkach lameli, na odpowiednich maszynach pod ciśnieniem skleja się bala. Lameli może być od 2 do 5. To stwarza możliwość produkcji grubych bali klejonych – maksymalna szerokość sięga 260 mm, wysokość – 260mm. 

    

            Po 24 godzinach od momentu sklejenia, bal osiąga całkowitą twardość i odporność na wilgoć.           

  

Dom w zgodzie z naturą

          Klejowy system, który jest wykorzystany podczas produkcji bali nie zawiera aldehydu mrówkowego, toluenu, metali ciężkich ani innych toksycznych związków chemicznych. Odpowiada Unijnym Normom Bezpieczeństwa (dyrektywa Unii Europejskiej EU-79/769/EEC,cz.1, dz.29), ma pozwolenie na wykorzystanie w produkcji wyrobów, znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi.
       Dzięki temu, bal klejony jest bardziej wytrzymały w porównaniu ze zwykłym balem prostokątnym. Przy zmianie wilgotności nie zmienia swojego kształtu, nie krzywi się.

  

Przewaga bala klejonego nad okrągłym

          Bal klejony, strugany i profilowany, pod względem termoizolacji i przepuszczalności i powietrza, a także szczelności łącza ma przewagę nad balem okrągłym. Frezy i grzebienie wzdłuż bali sztywno łączą bale w ścianie z balami powyżej i poniżej. Sciany nie potrzebują dodatkowego wykończenia. Faktycznie stan otwarty konstrukcji z bala klejonego jest stanem pod klucz. Potrzebuje tylko malowania.

Bal klejony nie zmienia swego kształtu podczas eksploatacji, ma bardzo małe "skurczenie" (2-3 razy mniej niż np. przy balu okrągłym). Bal klejony nie pęka, cechuje się wysoką jakością powierzchni,atrakcyjnym estetycznym wyglądem.


 

Dom z bali klejonych dla Twojego komfortu

              Domy z bali klejonych to doskonała alternatywa dla murowanych budowli. Jeśli chcesz żyć w zgodzie z natura i czerpać z niej wiele korzyści, wybierz domy z drewna. Ich atrakcyjny wygląd zachwyci  najbardziej wymagających klientów. Domy z bala klejonego doskonale wkomponują się w otoczenie.

          Surowe zasady i przepisy w drewnianym przemyśle Finlandii gwarantują i bez tego bardzo wysokie ekologiczne parametry produkcji. Ogromne doświadczenie i jakość wyprodukowanych konstrukcji drewnianych finów nie potrzebuje dodatkowych rekomendacji.
Właśnie taką produkcję domów z bali klejonych polecamy Państwu. 

Serdecznie zapraszamy.