Domy z bali drewnianych

          Zalety budynków z bali drewnianych można mnożyć. Są one ekologiczne, a w środku panuje przyjazny mikroklimat, który korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. W takich domach po prostu lepiej się oddycha, bo nawet po ścięciu drewno pozostaje żywym materiałem, który stworzyła przyroda - naturalnym, trwałym, przyjemnym w dotyku i atrakcyjnym wizualnie. Nie wywołuje ono żadnych reakcji alergicznych, co ma bardzo duży wpływ na codzienny komfort życia.
          Domy drewniane dobrze sprawdzają się też pod kątem ekonomii ogrzewania. Zimą nakłady ponoszone na ogrzanie takiego budynku są niższe w porównaniu do budownictwa tradycyjnego o ok. 30%. Z kolei latem drewno pozwala zachować wewnątrz pomieszczeń przyjemny chłód, dlatego też w wykonanych z niego domach nie montuje się klimatyzacji, co także znajduje realne przełożenie na zasobność portfela gospodarzy.

 Od potencjalnych klientów najczęściej słyszymy zapytania o tym od czego zacząć, jaki są etapy budowy, co powinien zrobić Inwestor samodzielnie, a co może zlecić wykonawcom.
Postaramy się na te pytania dokładnie odpowiedzieć.

Wybór działki:  

        Dla budowy domów drewnianych kształt i położenie działki niema znaczenia.  Może to być działka  na wsi, w polu, w lesie, równa, nierówna ze spadkiem itd. Wszędzie  wybudujemy dom z bali.  Należy jedynie zwrócić uwagę na wymiary działki i wymiary domu. W różnych gminach istnieją różne wymagania co do odległości domu z bali drewnianych od granicy działki. W niektórych gminach odległości te mogą być od 4 do 8m . Więc, radzimy przed zakupem działki sprawdzić u miejscowych architektów lub bezpośrednio w gminie.

Wybór projektu i architekta:

         W Internecie istnieje wiele projektów typowych dla domów z bali. Jest możliwość także adaptować wybrany przez Państwa projekt  budowy tradycyjnej pod dom z bali. Również  można zamówić indywidualny projekt według własnej wizji.Najszybszym, tańszym i mniej problemowym jest wybór typowego projektu z Internetu z dalszą jego adaptacją architektem do miejscowych warunków.
           Zawsze radzimy klientom wybierać miejscowych architektów, ponieważ wiedzą one warunki wymagane w danej gminie i proces adaptacji, zgłoszenia lub podania dokumentów na pozwolenie o budowę idę szybciej. Oprócz tego przy zakupie typowego projektu u sprzedającego należy wziąć  od niego pisemne pozwolenie  na zmiany w projekcie. W takim przypadku drobne zmiany (przesunięcie otworów, dodania lub rezygnacja z balkonu, tarasu itd.) nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli, jednak, w momencie zakupu projektu nie wiecie, gdzie i co chcecie zmienić to te zmiany później można wykonać  pod czas budowy.
          Jako firma budowlana budujemy domy drewniane z projektów Klientów. Na naszej stronie internetowej można zobaczyć przykładowe projekty (jak z bali tak i tradycyjnego budownictwa). Zachęcamy Państwa przed podjęciem decyzji o zakupie projektu  napisać do nas zapytanie o przykładową wycenę danego projektu, lub kilku projektów.  
          Nie podajemy ceny/wartości za m2 domu, lecz wyceniamy każdy projekt iosobno, ponieważ jest to budownictwo indywidualne i  dwa domy o powierzchni np. 100m2 mogą mieć różną cenę. Doradzimy także w kwestii zmian do projektu: czy jest to możliwe, czy opłaca się, możemy podać nasze propozycje co do zmian.

Po wykonaniu wyceny szczegółowego projektu budowlanego podpisujemy z Inwestorem Umowę. Umowa jest ogólna, z opisaniem praw i obowiązków obu stron. Budowa domu jest podzielona  na kilka etapów. Szczegóły ustalamy w każdym przypadku indywidualnie.Rozpisujemy warunki opłaty, wysokości transzy, daty wykonania itd. Takie rozwiązania daje Inwestorowi możliwość dobrze orientować się za co on płaci w danym konkretnym momencie, kontrolować wydatki, wnosić zmiany, rezygnować z tej czy owej pozycji w kalkulacji. 


Fundamenty i zbrojenie działki

          Dla otrzymania pozwolenia na budowę domu drewnianego należy mieć projekty podłączenia mediów  do działki. Czyli projekt podłączenia prądu, wody, gazu i kanalizacji. W przypadku kanalizacji może to być projekt montażu i podłączenia szambo, który wykonuje architekt razem z  projektem ogólnobudowlanym. A projekty podłączenia prądu, gazu i wody należy załatwić bezpośrednio u dostawców tych usług. Te czynności musi wykonać właściciel działki.
         Po otrzymaniu pozwolenia na budowę można przystępować do wykonania fundamentów. Fundamenty pod dom drewniany  można budować prosty, ponieważ  dom z bala jest lżejszym. Zbrojona stopa betonowa  plus ściany z bloczków. W razie konieczności – zbrojony wieniec. Jest to rozwiązanie tańsze, szybsze i zupełnie wystarcza za względów technicznych. Oczywiście, jeżeli pozwolą na to istniejące warunki techniczne.
         Odradzamy także Państwa od wylewki betonowej w domu z bali (oprócz sytuacji, kiedy decydujecie się na podłogowe ogrzewanie). Wylewka betonowa naciąga chłód i podłoga w takim domu może być chłodna. Natomiast proponujemy Państwu rozwiązanie tego problemu które używane jest  już od wielu pokoleń w budownictwie, a zwłaszcza w krajach północnych.    

domy z bali drewnianych   domy z bali drewnianych

Konstrukcja domu z bali w stanie otwartym.

          Następnym etapem jest: podpisanie umowy, wykonanie i akceptacja  projektu montażowego przez Inwestora, produkcja, dostarczenie konstrukcji drewnianej na plac budowy oraz  montaż ścian, belek stropowych, konstrukcji więźby dachowej.
Terminy produkcji i dostawy  konstrukcji z bali są różne, w zależności od wybranego typu bali.
Produkcja i dostawa domu z bali okrągłych ( w zależności od wielkości domu) trwa od 4 do 6 tygodni.
Produkcja i dostawa domu z bali klejonych (nie zależy od wielkości) od 6 do 8 tygodni.
Produkcja i dostawa domu z bali ciosanych zajmuje najwięcej czasu, ponieważ bale obrabiane są ręcznie. Trwa ten proces od 8 do 12 tygodni.

O różnego typu balach drewnianych, ich właściwościach można poczytać tutaj:

- bal okrągły  cylindrowany naturalnej wilgotności o średnicy 22cm,24cm,26cm,28cm,30cm i więcej
- bal klejony o przekroju 180mm x 260mm, 205mm x 260mm, 240mm x 260mm, 260mm x 260mm
- bal ciosany ręcznie naturalnej wilgotności o średnicy od 22cm do 50cm i więcej.

            Na tym etapie prac od Inwestora potrzebna jest tylko akceptacji projektu montażowego. Wszystkie inne rzeczy załatwia nasza firma. My wynajmujemy dźwig na rozładunek, załatwiamy zamieszkanie i wyżywienie ekipy budowlanej, w przypadku braku prądu na działce dysponujemy agregatami prądotwórczymi.
Osobno, przed rozpoczęciem montażu potrzebujemy szczegółowego planu rozmieszczenia punktów elektrycznych w domu, żeby zrobić zakładki/otwory  w balach.

domy z bali drewnianych

Wykończenie domu z bali

          Istnieje błędne założenie, iż  dom z bali musi stać w stanie otwartym długi czas, żeby wyschnąć, a dopiero wtedy można przystępować do jego wykończenia. Jeżeli chodzi o domy z bali klejonych – drzewo jest wysuszone i wykończenie domu prowadzimy od razu po montażu stanu otwartego.
         Jeżeli mówimy o stawieniu domu z bali okrągłych lub ciosanych ręcznie – bale są naturalnej wilgotności. W tym przypadku istnieje  dwa rozwiązania. Przywozimy konstrukcje, montujemy stan otwarty na istniejącym fundamencie, także nic nam nie przeszkadza odeskować dach i montować pokrycie dachowe. Jednocześnie  montujemy kominy w domu. Dalej, w zależności od pory roku – należy ok 20-30 dni dać wywietrzyć się konstrukcji, żeby móc montować stolarkę. Jeszcze niektóre prace wewnętrzne możemy wykonywać bez obecności stolarki w domie (wystawiać legary, montować konstrukcje ścian szkieletowych, ocieplać sufit poddasza).

          Jeżeli Inwestorowi zależy na czasie proponujemy drugi wariant rozwiązania problemu i przyspieszenia budowy. Na etapie kiedy mamy projekt budowlany i architekt załatwia pozwolenie na budowę, możemy przywieść gotową konstrukcje i poskładać czasowo ją bez fundamentu, na podkładkach,   na działce. Dopiero Inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, dopiero po otrzymaniu pozwolenia wykonamy fundamenty w domu – konstrukcja już wyschnie. Wtedy rozbieramy, montujemy bezpośrednio na fundamentach i możemy przystępować do wykończenia.

Nasza firma,na życzenie Inwestora,  wykonuje wszystkie prace wykończeniowe w domu. Mamy specjalistów od  drewna, instalacji i innych prac. Ale decyduje zawsze Inwestor. To właściciel domu podejmuje decyzje odnośnie materiałów wykończeniowych: np. Inwestor sam zakupi  materiały, a my tylko montujemy lub Inwestor wykonuje część prac we własnym zakresie. Zawsze istnieje wybór. 

 domy z bali drewnianych domy z bali drewnianych

 

domy z bali drewnianych