Dom drewniany
Dom z bali drewnianych ma wiele zalet. Drewno to żywy materiał. Nawet kiedy jest ścięte, oddycha, promieniując energię zdrowia. W domach z bali okrągłych utrzymuje się naturalna wymiana powietrza, oddycha się lekko i swobodnie. Dom ten jest cieplejszy, niż ceglany.
Drzewo generuje ciepło, równomiernie oddając go, dlatego dom posiada odpowiedni mikroklimat i temperaturę.
Niepodważalną zaletą bala okrągłego jest jego równy kształt, pozwalający osiągnąć dokładną precyzję w szczelności łącza wieńcowego i kątowego. Bal okrągły mniej deformuje się podczas starzenia. Nie mniej ważnym czynnikiem, przemawiającym na korzyść bala okrągłego jest zachowanie w pierwotnym wyglądzie niepowtarzalnego piękna drzewa. Naturalny wygląd czaruje, zachwyca wzrok i dodaje wnętrzu domu drewnianego zadziwiającej elegancji.
W budownictwie często wykorzystywane są iglaste rodzaje drzewa. Najbardziej rozpowszechnione to sosna i świerk. Drewno ma wiele właściwości, korzystnie odróżniających go od innych materiałów budowlanych. Drewno to materiał, stworzony przez naturę, absolutnie bezpieczny dla zdrowia, podtrzymujący równowagę tlenową i optymalną wilgotość powietrza.
Drewno ma niepowtarzalne piękno, ten materiał można wielokrotnie „reanimować".
Drewno, w odróżnieniu od wielu materiałów budowlanych, powodujących reakcję alergiczną, nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka.
SOSNA należy do iglastych. Żyje 400-600 lat i w dojrzałym wieku (120-150 lat) osiąga wysokość 30-40 metrów. Konar ma prosty, równy, łatwo poddający się obróbce.Są dwa gatunki sosny - smolista i sucha. Smolista może być w wodzie dziesiątki lat. Dlatego pierwsze wieńce w domu drewnianym budowniczowie często układają z drewna sosny smolistej.
ŚWIERK zajmuje drugie miejsce po sośnie jako budulec. Żyje do 300 lat i w dojrzałym wieku (120-150 lat) osiąga wysokość 50 metrów. Konar ma okrągły i prosty. Drzewo nie łatwo poddaje się obróbce przez twardość sęków. Jest nie bardzo smoliste i odporne na pęknięcia.Świerk w większości przypadków jest jaśniejszy od sosny.W północnych krajach świerk jest bardzo rozpowszechnionym materiałem budowlanym.
W starożytności mieszkańcy Europy Zachodniej uważali choinkę za opiekunkę zwierząt, ptaków i roślin. Dobry duch choinki bronił człowieka przed różnymi życiowymi niebezpieczeństwami. Choinkę uważano za symbol wiecznego życia i młodości. Starożytni Germanie, pragnąc ułaskawić potężnego ducha lasu, żyjącego w choince, wieszali na gałęzi różne ozdoby. Zwyczaj ozdobienia choinki przejęli od Niemców Holendrzy i Anglicy. Późnej, po utracie magicznego znaczenia obrzędu, choinkę wciąż ozdabiano według tradycji na święta.
Uważa się, że w takim domu oddycha się lżej. Dom choinkowy - serce zdrowe.
Choinka jest drzewem w miarę mocnym, miękkim, lekkim i w miarę szybko schnącym.
Choinkę często mylą ze sosną. Na pierwszy rzut oka, mało różni się jedno od drugiego, chociaż mają różne fizyczno-mechaniczne właściwości. Trzeba pamiętać, że choinka jest bardziej lekka i bardziej miękka od sosny, częściej można na niej spotkać drobne sęki z charakterystycznym blaskiem.
Mity budownictwa drewnianego
Budownictwo z drewna - domy jedno i wielorodzinne, pensjonaty, restauracje, ośrodki wypoczynkowo-rozrywkowe, sauny - zawsze rodzi się wiele pytań... i wiele mitów. Każdy człowiek kiedyś marzył o przeprowadzce, co drugi myślał o własnym domu. Według statystyki tylko co trzeci z dziesięciu „marzących” zaczyna budowę domu. Dlaczego? Badania statystyczne pokazują, że większość ludzi boi się budowy domu drewnianego z kilku podstawowych przyczyn. Część z tych przyczyn ma realne podłoże, ale część jest po prostu mitem. Rozpatrzymy niektóre z nich.
Mit pierwszy: dom z drewna - to domek letniskowy, nie do całorocznego użytku.
Uważa się, że mieszkać w domu drewnianym można tylko i wyłącznie w ciepłą porę roku, przeważnie latem. Że dom drewniany to coś niewielkiego, domek letnistkowy lub letni.
Oczywiście, ta opinia, ma prawo do istnienia, wielu ludzi ma domki letniskowe za miastem, na wsi, minimum udogodnień. Ale dom z drewna jest taki, jak dom z cegły, kamienica lub mieszkanie w mieście. Domy jedno i wielorodzinne, pensjonaty, restauracje, ośrodki wypoczynkowo-rozrywkowe, sauny, domki letniskowe.
Dom drewniany jest całkiem bezpieczny, ciepły, komfortowy. Ma w sobie wszystko - TV, satelity, alarmy - całą cywilizację. Różnica tylko w tym, iż zamiast ścian z cegły lub kamieniu tutaj są ściany z drewna. Ale i one mogą być różne - bal okrągły,bal prostokątny, bal klejony, i konstrukcja szkieletowa.
Powstaje wiele pytań, powiązanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, z malowaniem domu. Klienci często pytają o kominki, czy będzie w tym domu ciepło itd.
Świadomie nie mówimy o domu drewnianym, ekologicznie czystym – o tym napisano już w większości wydań. Ale, możliwe, że nie wszyscy wiedzą, że w domach drewnianych nie montuje się klimatyzacji – dom „oddycha” sam, w naturalny sposób, przez ściany.
Jeszcze jedno pytanie: ile lat może służyć dom z drewna?
Prosimy zapomnieć o starych domach z drewna. Dzisiaj, przy współczesnych technologiach, istnieje wiele możliwości utrzymać swój dom w należnym stanie i 100 i 200 lat. Teraz na rynku budowlanym różne długotrwale materiały, impregnaty, farby – trzeba, więc tylko uważać i pilnować. O dom trzeba po prostu dbać - jak o odzież, buty lub mieszkanie.
Mit drugi: dom z drewna jest tani.
Trzeba powiedzieć, że wartość domu drewnianego w porównaniu do innego typu domu nie jest tania. Ale otrzymując go, mają Państwo wielką przewagę: absolutnie indywidualny dom, wybudowany dla i według Państwa życzeń, zaczynając od elewacji, na wnętrzu kończąc.
Dom drewniany ze ścian sosnowych lub świerkowych można zostawić jak jest lub wykończyć boazerią,płytą GK,flizami itd. Można zamontować jakiekolwiek urządzenie, wszystko, czego dusza zapragnie: kocioł, jacuzzi, kominek z płaszczem wodnym, ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio, wartość domu biedzie zależeć od wybranego wariantu wykończenia.
Do rzeczy, zaoszczędzić można na fundamencie i zrobić go lekkim. Swoją charakterystyką techniczną nie ustępuje on ciężkiemu fundamentowi. Wiadomo, że większość konstrukcji z drewna jest lżejszych, niż z cegły, nie potrzebują więc ciężkich fundamentów. A ciężkie fundamenty kosztują...
Mit trzeci: budowa domu z drewna jest droga.
Oczywiście, budowa domu drewnianego kosztuje sporo, materiał, praca, dostarczenie i zbiórka potrzebują niemałych inwestycji. Drogo - to termin, który służy do porównania z czymś tanim. Można porównywać domy drewniane i mieszkania. W takim razie droższe (czasem kilka razy) jest mieszkanie. Można porównać również dom drewniany i dom z cegły. Dom z cegły to cegła + dostarczanie + praca + fundament + strop + wykończenia zewnętrzne i wewnętrzne itd. Sumując w/w nie można powiedzieć, że budowa domu z drewna jest droga.
Mit czwarty: domy drewniane potrzebują obsługi, remontu i to kosztuje.
W odróżnieniu od domów z cegły, domy drewniane nie potrzebują okresowych remontów tynku ani elewacji. Na ogrzewanie takiego domu trzeba ok. 30% mniej energii. Szybko można go przywrócić do komfortowego stanu po długiej przerwie i podtrzymywać odpowiednią temperaturę.
Mit piąty: domy z drewna zamarzają, wiatr wywiewa ciepło z domu.
Słuszna uwaga. Jeśli dom drewniany został źle złożony,żle uszczelniony i żle wykończony, on może przemarznąć i, oczywiście, w zimie nie będzie trzymał ciepła. Budowa domu wymaga wiedzy i doświadczenia. Profesjonalnie zmontowany dom bardzo dobrze trzyma ciepło w zimie i chłód latem. Drewno jest dobrym materiałem izolacyjnym.
Mit szósty: domy z drewna nie mogą być wysokie.
Domy z drewna mogą być wysokie czy wielokondygnacyjne. Możliwa wysokość domu nie zależy od drewna, a od tego, czy buduje go profesjonalista, czy amator.
Mit siódmy: domy drewniane łatwo się palą.
Dzisiaj, podczas budowy, trzeba korzystać z odpowiednich środków chemicznych аntyseptycznych i przeciwpożarowych (antypirenów) podwójnego działania. Trzeba je nanieść na konstrukcję drewnianą, wtedy skutecznie przeciwdziałają ogniu i owadom.
Mit ósmy: domy drewniane poddają się owadom, kornikom.
Nie tylko owady, korniki, mrówki, ale zgnilizna, pleśń i grzyby są niebezpieczne dla domu z drewna. Dzięki technologiom mamy szeroki wybór środków antyseptycznych ("Fobos 7", "Теrmа", "Sеnieżbio", PINOTEX BASE, PINOTEX CLASSIC, PINOTEX AQUA PLUS i wiele innych). Chronią one drewno przed szkodnikami i zgnilizną. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy dany środek dopuszczony jest do obrotu i czy może znajdować się w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi. Prosimy o uwagę.
Mit dziewiąty: z czasem dom drewniany skurczy się tak, że nie można otworzyć drzwi i okien.
Kurczenie się domu drewnianego nie jest problemem, to jest cecha drewna, na którą trzeba uważać podczas budowy domu. Materiał stolarki okiennej (drewno / PCV) nie ma znaczenia. Dom skurczy się. Dlatego trzeba zostawiać wolną przestrzeń dla "pracy" belek podczas osiadania konstrukcji.
Mit dziesiąty: domy z drewna ciężko wykańczać.
"Wykończenie wnętrz" jest pojęciem bardzo szerokim. Nie ma z nim żadnego problemu. Domy drewniane poruszają się, więc standardowy montaż płyty lub szpachlowanie kończy się pęknięciem, jeśli nie przestrzegamy specyfiki budownictwa drewnianego. Tutaj potrzebna jest fachowa pomoc.
W domach drewnianych można montować konstrukcję z płyt GK, kolumny, boazerie, malować, kłaść tynki, dekory, wszystko, co przyjdzie do głowy.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy spojrzeć na te mity bez uprzedzenia.
Życzymy Państwu, żeby domy drewniane były mocne, ciepłe, komfortowe i piękne.
Udanego budowania!
Skurczenie domu drewnianego
Wiadomo, że domy drewniane skurczają się. To znaczy, że pod czas budowy, a także kiedy po wykończeniu domu włącza się ogrzewanie, dom zmienia swoje wymiary geometryczne, wysokość – osiada. Kiedyś domy na początku były ciosane, później zostawiali schnąć w cieniu przez rok, zanim z wysuszonego drzewa budowały dom.
Teraz życie płynie szybszej, większość nie czeka tyle. Istnieją metody, które, biorąc pod uwagę skurczenie domu, pozwalają nie czekać, kiedy konstrukcja wyschnie sama.
Więc, zobaczymy co trzeba pamiętać o skurczeniu domu.
1. Produkcja konstrukcji drewnianej na fabryce.
Każdy dom drewniany produkuje się według projektu. W projekcie powinni być podane pośród różnych miar poziomy wysokościowe, oni mają być podwójne: projektowe – te, które mają być po ukończeniu budowy – i tz. budowlane – te, według których ma budować stolarz. Różnica między poziomami dla wilgotnego drzewa składa nie mniej 7%, mimo że każda konstrukcja schnie różnie. Więc, dokładnie wyliczyć ten współczynnik nie jest możliwie.
Pod czas budowy znaczenie tych poziomów jest istotnym, ponieważ po wyschnięciu domu, później, wysokość do sufitu w pokojach biedzie niżej, niż początkowo była ona pod czas budowy. Każdy dom ma łącza w zamkach (narożnikach).
Rozpowszechnionym jest sposób łączenia bali w „ obło” lub w „zamek”, gdy część bali występuję na zewnętrz. Biorąc pod uwagę schnięcie domu, trzeba wykonać odpowiednie cięcie w zamkach, które pozwoli konstrukcji „siadać” bez przeszkód ,a zamki nie zgubią swojej szczelności. Jeśli tego nie zrobić, wtedy, jak wyschnie drewno, w zamkach mogą powstać szczeliny, oni potrzebują dodatkowego uszczelnienia.
2. Więźba dachowa i strop.
Ważnym etapem budowy domu jest montaż sufitu poddasza i więźby dachowej. Jeśli prace tego etapu wykonane nie prawidłowo, to przez rok-dwa od początku zamieszkania w domu bali zaczynają rozłączać się, między nimi powstają wielki szczeliny. Niestety, wyprawić stan rzeczy można tylko przeróbką więźby i sufitu i to jest dodatkowy duży koszt.
Jak prawidłowo montować więźbę dachową i wykończać sufit poddasza?
Ważnym jest żeby zamontowane krokwi miały możliwość poruszać się (ślizgać się) jednocześnie ze schnięciem domu. Taką samą możliwość powinno mieć wykończenie sufitu
(listwa, boazeria, deski),które montuję się z wewnątrz domu.
Jak przewidzieć w konstrukcji „ślizganie’?
W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, że domy z bali często mają boczne ściany także z bali (jeżeli ściany boczne są szkieletowe, wtedy nie ma problemu) .Jeśli ,jednak, są z bali, dla zapewnienia ślizgania skrajnie ważnym jest zaprojektowanie zwykłej, prostej, dwuspadowej konstrukcji więźby dachowej.
Sprawa w tym, że trzeba unikać sztywnych elementów w konstrukcji takich jak trójkąt, przez to cała konstrukcja nie może „ślizgać”. Takim czynem, zasady są proste. Jeśli w projekcie przewidziane jest poddasze lub drugie piętro z bali, to więźba dachowa ma być zamontowana na mocowaniu „ślizgającym”. Jeśli drugie piętro lub poddasze jest szkieletowe – konstrukcja więźby dachowej może być w dowolnym kształcie, ona nie potrzebuje ”ślizgania”.
Jeśli dach montuje się z wrachowaniem „ślizgania”, wykończenie wewnątrz (listwa, boazeria, deski) powinna mieć możliwość ‘ślizgania”, nie wolno je mocować sztywnie.
3. Otwory okienne i drzwiowe.
Trzeba zostawiać przestrzeń nad oknami i drzwiami, ponieważ dom drewniany biedzie „osiadać”, więc, zostawiona przestrzeń biedzie zmniejszać się. Również należy pamiętać, że górną przestrzeń trzeba ocieplić takim uszczelniaczem ciepło izolacyjnym, który dobrze ściska się.
Rozpowszechnionym błędem jest ocieplanie górnej przestrzeni pakułą, lniano-jutowym uszczelniaczem, który źle ściska się i konstrukcja traci możliwość „osiadać” w tym miejscu. To powoduje klinowanie okien i drzwi, przestają one otwierać/zamykać się.
4. Montaż słupów opornych.
Słupy trzeba montować takim sposobem, żeby między słupem a konstrukcją drewnianą (balami) został rozmieszczony mechanizm regulujący. Jego długość musi być większa, niż długość słupa razy 7%.
5.Montaż materiałów wykończeniowych-listewek,boazerii itd ma być wykonany w odpowiednim czasie po postawieniu domu drewnianego ,inaczej nie uniknąć przeróbek lub poprawek po skurczeniu konstrukcji:
Przewodność cieplna drewna
Właściwości fizyczne i mechaniczne drewna
Głównym wskaźnikiem mechanicznych właściwości jest jej szczelność, czyli zdolność do zatrzymywania wpływu czynników zewnętrznych. Dla ustalenia przydatności drewna jako materiału budowlanego ważna jest jego elastyczność, szczelność, wilgotność, ciepło przepuszczalność, zdolność do schnięcia i nabierania wilgotności.
Rozpatrzmy wyżej wymienione:
Szczelność. Przy wilgotności nie większej, niż 12%, drewno wg szczelności można podzielić na grupy w następujący sposób (кg/m) :
- wysokiej szczelności - 750 i wyżej
- średniej szczelności - 550 - 740
- niskiej szczelności - 540 i niżej
W tabeli 1 podano szczelność różnych gatunków drewna.
Wilgotność - właściwość drewna, charakteryzująca się ilością istniejącej w niej wilgoci. Budowa włókien drewna jest taka, że wilgoć lżej przenika przez sztorc drzewa. Wilgoć, znajdująca się w komórkach i przestrzeni międzykomórkowej, nazywa się wolną, a w ściankach komórki - powiązaną lub higroskopijną. Wilgotność względna to współczynnik wagi wilgoci, zawartej w drewnie, do wagi suchego drewna. Według w/w drewno może być w stanie absolutnie suchym (wilgotność równa się 0%), pokojowo-suchym (wilgotność od 8 dо 15%), powietrzno-suchym (wilgotność оd 16 dо 20%), półsuchym (wilgotność оd 21 dо 23%), wilgotnym (wilgotność więcej od 23%), świeżo ciętym (wilgotność оd 40 dо 75%) i mokrym (wilgotność ponad 75%).
W tabeli 2 znajdują się wskaźniki dla średniej wilgotności drewna w stanie świeżo ciętym.
Przewodność cieplna - właściwość drewna, odpowiadająca za przepuszczanie ciepła od jednej powierzchni do drugiej. Przewodność cieplna zależy od jego wilgoci i wagi sześciennej. Wilgotne drzewo ma bardziej niski współczynnik przewodności. Waga drewna zależy od gatunku: iglaste mają mniejszą szczelność i, odpowiednio, mniejszą przewodność cieplną.
Tabela 1. Właściwości fizyczne drewna (w przybliżeniu).
Gatunek drewna | szczelność kg/m3 | współczynnik schnięcia (licznik) i pęcznienia (mianownik) | ||||
przy wilgotności 12% | umowna w stanie suchym | objętościowy | promienny | kątowy | ||
brzoza | 630 | 600 | 500 | 0,54/0,64 | 0,26/0,28 | 0,31/0,34 |
dąb szypułkowy | 670 | 640 | 530 | 0,47/0,55 | 0,17/0,18 | 0,32/0,35 |
świerk | 690 | 650 | 550 | 0,43/0,50 | 0,18/0,19 | 0,27/0,29 |
lipa | 445 | 420 | 360 | 0,43/0,50 | 0,16/0,17 | 0,28/0,31 |
modrzew | 495 | 480 | 400 | 0,49/0,58 | 0,22/0,23 | 0,30/0,33 |
olsza | 660 | 630 | 520 | 0,52/0,61 | 0,19/0,20 | 0,35/0,39 |
topola / osika | 520 | 490 | 420 | 0,43/0,49 | 0,16/0,17 | 0,28/0,30 |
jodła kaukaska | 495 | 470 | 400 | 0,41/0,47 | 0,14/0,15 | 0,28/0,30 |
jodła syberyjska | 435 | 410 | 350 | 0,46/0,54 | 0,17/0,18 | 0,31/0,34 |
sosna cedrowa | 375 | 350 | 300 | 0,39/0,44 | 0,11/0,11 | 0,28/0,31 |
sosna zwykła | 435 | 410 | 350 | 0,37/0,42 | 0,12/0,12 | 0,26/0,28 |
500 | 470 | 400 | 0,44/0,51 | 0,17/0,18 | 0,28/0,31 |
Тabela 2. Współczynniki średniej wilgotności drewna w stanie świeżo ciętym.
Gatunek drewna | Wilgotność drewna świeżo ciętego (%) |
Iglaste (średnio) | 90 |
świerk | 91 |
modrzew | 82 |
jodła | 101 |
sosny cedrowe, syberyjskie, koreańskie | 92 |
sosna zwykła | 88 |
Liściaste miękkie (średnio) | 80 |
wierzba | 85 |
lipa | 60 |
topola osika | 82 |
olsza | 84 |
topola | 93 |
twarde (średnio) | 65 |
brzoza brodawkowata i omszona | 78 |
brzoza żeberkowana | 68 |
buk | 64 |
wiąz | 78 |
grab | 60 |
dąb | 50 |
jesion | 78 |
jesion II | 36 |
Przewaga w przewodności cieplnej drewna w stosunku do cegły jest oczywista.
Ściana z cegły grubości 510 mm (dwie cegły) ma takie same właściwości termoizolacyjne, jak ściana z bali drewnianej grubości 100 mm. Jeśli chodzi o porównywalną wartość, to przewaga również jest po stronie drzewa. Trzeba jeszcze dodać, że ściany drewniane nabierają ciepło i równomiernie oddają go na całość mieszkania. W takim domu będzie ciepło nawet przy najniższych temperaturach.
Przewodność akustyczna - charakterystyka, określająca przenoszenie dźwięku. Dźwięk w różnych kierunkach rozpowszechnia się niejednakowo. Przepuszczalność dźwięku wzdłuż włókien jest w 4-5 razy wyższa, niż w poprzek.
Schnięcie - zmniejszenie objętości drewna, spowodowane ubytkiem wody. W różnych kierunkach drzewo schnie nierównomiernie. Podczas zmniejszenia wilgotności od 30 dо 0% schnięcie wynosi wzdłuż włókien - 0,1%, promieniście - od 4 do 8%, kątowo - od 8 do 12%.
Рęcznienie - proces przeciwny do schnięcia. Wysoka wilgotność sprawia, że drewno dobrze wchłania wilgoć, jedocześnie pęczniejąc i zwiększając swój wymiar. Przez to szczeliny znikają. Nadmiar wilgoci w drewnie pogarsza jego właściwości fizyczne i mechaniczne. Podczas suszenia wilgoć ubywa bardzo powoli. Podwyższona wilgotność gotowej produkcji powoduje zmianę wymiarów geometrycznych, wykrzywienie, a co za tym idzie zmniejszenie jej jakości.